Kurs życia opartego na uważności MBLC

Mindfulness Based Living Course

Kurs życia opartego na uważności to czas na rozwijanie umiejętności korzystania z uważności w Twoim jedynym, drogocennym życiu. Ono dzieje się właśnie teraz, w tej chwili.

Uważność to sztuka bycia tu i teraz z akceptującym, życzliwym nastawieniem. Jak mówi Rob Nairn to umiejętność zdawania sobie sprawy z tego co się dzieje, kiedy się to dzieje, bez preferencji.

“Często nie mamy wpływu na to, co niesie los. Zawsze mamy wybór, jak na to zareagujemy” PEMA CHODRON

Podczas 8-10 tygodni kursu mindfulness będę Ci towarzyszyć w rozwijaniu i wzmacnianiu tej umiejętności, pomagać krok po kroku budować fundamenty uważnego życia.

Co zyskam?

Na kursie poznasz ćwiczenia i praktyki, których regularnie stosowanie sprawia, że:

 • obniża się poziom stresu i napięcia; wzmacnia się odporność psychiczna i fizyczna;
 • umysł staje się spokojniejszy, natłok myśli mniej męczący, zwiększa się skupienie i koncentracja;
 • poprawia się zdolność do regulowania emocji i odpowiadania na nie; obniża się reaktywność, wzrasta poziom inteligencji emocjonalnej;
 • wzrasta samoświadomość, rośnie samoakceptacja, poprawia się efektywność w codziennym funkcjonowaniu – łatwiej podążać za sobą, decydować, co ważne a z czego rezygnować
 • można więcej czerpać z życia, podnosić jego jakość i poziom zadowolenia.

“W życiu nie chodzi o przeczekanie burzy… ale o to, aby nauczyć się tańczyć w deszczu”. VIVIAN GREENE

Czy to dla mnie?

Kurs jest dla Ciebie, bo:

 • chcesz poznać lub wzmocnić techniki medytacji uważności, nauczyć się z nich korzystać, aby Cię wspierały;
 • interesuje Cię rozwój osobisty, rozwój samoświadomości, bliższe poznanie siebie albo poszukujesz sposobu, jak zmienić swoje życie – dobrze żyć, efektywnie działać;
 • potrzebujesz równowagi i spokoju, bo stres i napięcie wpływają na to, jak żyjesz i jak pracujesz, ciągły natłok myśli nie pozwala Ci spokojnie spać, trudno Ci się skupić;
 • gonisz za szczęściem, chcesz korzystać z życia, masz poczucie, że życie ucieka Ci przez palce;
 • chcesz o siebie zadbać, zwiększać pewność siebie i wykorzystywać swój potencjał;
 • szukasz sposobu, jak radzić sobie z emocjami, odnajdywać spokój i radość niezależnie od okoliczności;
 • chcesz wzmocnić swoją praktykę uważności, chcesz ją usystematyzować i zacząć praktykować regularnie;
 • chcesz żyć uważnie, z lekkością i z życzliwością dla siebie i innych.

“Wczoraj byłem bystry, chciałem zmienić świat. Dzisiaj jestem mądry, więc zmieniam siebie.” RUMI

Program Kursu – 8 tygodni – tydzień po tygodniu

Kurs życia opartego na uważności został opracowany na podstawie programu Certyfikowanego Kursu Mindfulness według Mindfulness Association.

Tydzień 1Zacznij tam, gdzie jesteś

Poznajemy naturę umysłu i sposoby na jego uspokojenie.

Tydzień 2 – Ciało, jako miejsce bycia obecnym

Budujemy świadomość ciała i ćwiczymy postawę życzliwości.

Tydzień 3 Wprowadzenie oparcia uważności

Wprowadzamy pierwszą praktykę medytacji uważności

Tydzień 4 – Praca z rozproszeniem

Dowiadujemy się, jak praktykować uważny ruch i rozwijamy dalsze techniki uważności

Tydzień 5 – Badanie nurtu świadomości

Poznajemy nurt świadomości i rozwijamy życzliwość

Tydzień 6 – Nastawienie (postawa)

Pogłębiamy świadomość własnych doznań i postawę życzliwości

Dzień Uważności

Dzień uważności to 6-godzinne spotkanie w całości poświęcone praktykowaniu uważności (z reguły odbywa się w sobotę lub niedzielę między 6 a 7 tygodniem kursu)

Tydzień 7 – Akceptacja siebie

Rozwijamy postawę samoakceptacji i życzliwości

Tydzień 8 – Życie oparte o uważność

Powracamy do oparcia uważności i jego roli w naszym życiu

Dodatkowe spotkanie podsumowujące

Po około czterech kolejnych tygodniach spotykamy się raz jeszcze i omawiamy kontynuację praktyki przez resztę życia

Uczestnicy o kursie

 • Monika Podkówka-Jegorow

  Od dłuższego czasu byłam ciekawa tego, czym jest mindfulness; chciałam poznać techniki i podejście, jakie kryją się za tym pojęciem. Przejrzałam sporo ofert kursów mindfulness w Krakowie, aż w końcu trafiłam na stronę Ani, która od razu mi się spodobała – była bezpretensjonalna, autentyczna i przekonująca. 8-tygodniowy jesienny kurs okazał się niezwykle wartościowym czasem poszukiwania wewnętrznego spokoju, odkrywania swoich emocji, fascynującej pracy z umysłem, ciałem i oddechem. Poza osobistym doświadczeniem cennym aspektem był też kontakt z innymi uczestnikami kursu i atmosfera wzajemnej życzliwości, o którą Ania zadbała równie dobrze jak o przygotowanie merytoryczne. Kurs dał mi narzędzia, po które mogę sięgnąć, kiedy potrzebuję chwili zatrzymania, oddechu, przyjrzenia się sobie i swoim emocjom. Ania znakomicie uczy też tego, że mindfulness to nie jest ścieżka dla wybranych, a bardzo ludzki i dostępny sposób na to, żeby żyć bardziej świadomie i być bardziej życzliwym dla siebie.

 • Ela Szczyrk

  Przyszłam na kurs MBLC szukając spokoju. Kurs pomógł mi kontaktować się ze sobą i chwilą obecną, gdy doświadczam stresu. Czas się wtedy wydłuża, widzę sytuację z innej perspektywy, nie jest już mną, ale sytuacją obok mnie. Wystarczy 3 minutowy powrót do ciała, by "nastał spokój". W trudnych dniach, gdy mam burzę emocji, stosuję RAIN. Dystansuję się w niej do emocji, akceptuję ją i dzięki temu uwalniam. Bardzo lubię medytację życzliwości wobec siebie i innych. Robię ją raczej dla siebie, bo dając życzliwość innym, mnie również robi się dobrze. Po tej medytacji wnoszę miłość do rodzinnego domu, a to jest dla rodziny najważniejsze. Dziękuję, że pojawiłaś się na mojej drodze!

 • Beata
  Znalazłam Ciebie i Twój kurs przypadkiem albo tak miało być… Dlaczego? Nie radziłam sobie z tempem życia, natłokiem myśli i emocji. Zabłądziłam, skręciłam w ślepą uliczkę? Po pierwszych praktykach zaczęłam wchodzić w las, uczyć się siebie i świata na nowo. Zaczęłam patrzeć i dostrzegać, słuchając słyszeć, czuć każdy krok i nazywać emocje i uczucia. Odnowić pojęcie życzliwości i współczucia. Akceptacja - zrozumiałam i poczułam je. Myśli przestały gonić, czas zwolnił. Zaczęłam oddychać… Weszłam w las. Teraz idę prostszą drogą, powoli nie spiesząc się. Połamane drzewa przez wicher w lesie są, obchodzę je i idę dalej. Uspokajam myśli. Patrzę nie widząc. Czuję powiew wiatru, ciepło wiosennych promieni. Lęk ustępuje. Czuję, że dbając o siebie przytulam cały świat. Dziękuję Anno za czas, który mi dałaś 💓
 • Marcin JanickiCountry Manager

  Zgłaszając się do Ani na kurs mindfulness bardzo mi zależało, aby zacząć rozwijać uważność, umiejętność przyglądania się sobie i temu, czego doświadczam. Otwartość Ani i jej nieoceniająca postawa pozwoliły mi spojrzeć na siebie bardziej otwarcie i odkryć kilka ważnych dla mnie prawd. Praktyki uważności poznawane na kursie stały się ważnym elementem mojego osobistego rozwoju.

 • Agnieszka PieczyńskaBroker Ubezpieczeniowy

  Od dłuższego czasu krążył za mną temat Mindfulness i gdy tylko okazało się, że jest możliwość, aby zgłosić się do Ani na kurs, to zrobiłam to od razu. Nawet krótkie chwile praktyki uważności pozwalają mi złapać oddech i poczuć, że jest miejsce na chwilę rozluźnienia w czasie całodniowej bieganiny. To bardzo uwalniające mieć pod ręką taką technikę.

Organizacja kursu

Dołącz do małej, kameralnej grupy (4-10 osób) albo zapytaj o sesje indywidualne.

8-tygodniowy program obejmuje: 2-godzinne spotkania warsztatowe co tydzień, 6-godzinny Dzień Uważności wkomponowany w cykl kursu oraz praktykę domową w oparciu o nagrania i czynności życia codziennego.

Spotkania mają charakter warsztatowy – wiedza wspiera praktykę, praktyka pozwala doświadczać, grupa wspiera wymianę doświadczeń i motywację.

Spotkania odbywają się we wspierającej, nieoceniającej atmosferze pełnej zaufania i życzliwości.

Uczestnik kursu, który wziął udział przynajmniej w 6 na 8 spotkań oraz w Dniu Uważności otrzymuje certyfikat.

Kursy dobywają się stacjonarnie lub on-line. Najbliższe planowane kursy odbędą się w Krakowie, Bielsku Białej oraz on-line.