Mindfulness – który kurs wybrać?

MBCT, MBSR, MBLC, MfH, MfS, MBCL, CBLC, a może MBCT-L? Kto się odnajdzie w tych 8-tygodniowych kursach uważności?

MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) Kurs Redukcji Stresu w Oparciu o Uważność to historycznie pierwszy kurs mindfulness, który został opracowany w 1979 r. przez amerykańskiego neurobiologa dr. Jona Kabat-Zinna oraz jego współpracowników z Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts. MBSR jest ustrukturyzowanym, skierowanym na uczestnika podejściem, które wykorzystuje świeckie szkolenie w medytacji uważności jako podstawę programu, po to by nauczyć uczestników jak lepiej dbać o siebie i żyć bardziej zdrowo.

MBLC (Mindfulness Based Living Course) Kurs życia opartego na uważności od podstaw rozwija umiejętność  medytacji uważności i poszerza klasyczne podejście stosowane w MBSR o elementy współczucia i życzliwej obecności oraz akceptacji. Pomaga w odnajdywaniu równowagi i spokoju, odpowiedzi na pytanie, jak funkcjonuje umysł, wspiera rozwój osobisty, jest sposobem na łagodzenie szeroko pojętego stresu – zawodowego, zdrowotnego, międzyludzkiego. 

MfH (Mindfulness for Health) Mindfulness dla Zdrowia,  przeznaczony dla osób z bólem i chorobą oraz MfS (Mindfulness for Stress) Mindfulness w Stresie, przeznaczony dla osób, które chciałyby doświadczać w swoim życiu mniej napięcia, stresu i nauczyć się bardziej życzliwego podejścia do siebie samych. Istotnym elementem obu kursów w podejściu Breathworks jest MBPM (Mindfulness Based Pain Management – Zarządzanie Bólem Oparte na Uważności – podejście stworzone przez Breathworks)  oraz praktyka Kindness & Compassion (Życzliwości i Współczucia).

MBCT (Mindfulness Based Cognitive Teraphy) Terapia Poznawcza Oparta na Uważności to rozwinięcie treningu MBSR, aby był dopasowany do osób, które mają nawracające epizody depresji. Poza praktykowaniem uważności uczestnicy uzyskują wiedzę na temat depresji błędów myślenia oraz uczą się zmieniać sposób reagowania charakterystyczny dla zaburzeń nastroju.

MBCT-L (MBCT Mindfulness for Life) Mindfulness w Życiu to kurs przeznaczony dla osób, które zmagają się ze stresem, złym nastrojem, lękiem i negatywnymi myślami.

Pozostają jeszcze kursy rozwijające współczucie: CBLC Compassion Based Living Course oraz MBCL Mindfulness Based Compassionate Living.

Opisując kursy korzystałam ze stron www Polskiego Towarzystwa Mindfulness, Polskiego Instytutu Mindfulness, Mindfulness Association oraz artykułu Mateusza Banaszkiewicza „Mindfulness – moda czy wyraz świadomej troski o dobrostan”. Przydał mi się brokerski nawyk szukania obiektywnego podejścia 😉

Zapraszam do bliższego poznania „Kursu życia opartego na Uważności MBLC” na moich warsztatach.